Muślin i bambus - tkaniny, które zdominowały wyprawki
Muślin i bambus - tkaniny, które zdominowały wyprawki

Nowa jakość wyprawki

Kompletując wyprawkę dla maleństwa mamy zwracają szczególną uwagę, aby dzieciątko otrzymało to, co dla niego najlepsze. Komfort, wygoda i dobre samopoczucie dziecka są dla każdej mamy kluczowymi aspektami przy wyborze, zarówno ubranek, jak i akcesoriów dla swojej pociechy. Nie dziwi więc popularność, jaką w ostatnich latach zdobyły ubranka i pieluszki wykonane z bambusa i muślinu. To zupełnie nowe doznania na skórze maluszka, a materiał otulający niczym chmurka, przekonuje wszystkie mamy, które zdecydowały się zapłacić wyższą cenę za komfort i zdrową skórę niemowląt.

Bambus czy muślin?


Pieluszki bambusowe/muślinowe to produkt, który jeszcze 2 lata temu był zupełną nowością, dziś stanowi niezbędny element każdej, nowoczesnej wyprawki. Jednak nadal są uznawane za materiały w wersji premium.
Mamy mogą dziś wybierać spośród naprawdę ogromnej liczby wzorów, rozmiarów, kolorów, a ostatnio także kształtów!
Razem z bogactwem wzorów idzie różnorodność oferowanych tkanin - ich skład, mieszanka włókien, sposób tkania, grubość, to wszystko sprawia, że młodzi rodzice mogą zgubić się w gąszczu tych wszystkich cudowności.
Uporządkujmy zatem wszystkie informacje, wyjaśniając przy tym, na czym polegają różnice.

Muślin

Muślin to rodzaj splotu o luźno tkanej przędzy, przewiewny o charakterystycznej kwadratowej lub prostokątnej strukturze, swoim wyglądem przypomina tetrę.
Miękkość muślinu zależy o tego, z jakich włókien został utkany. Można spotkać muślin bawełniany, bambusowy lub mieszany – w różnych proporcjach włókien.
Najbardziej popularny w Polsce jest muślin w proporcji 60% bawełna, 40% bambus
W tym roku, na polskim rynku, pojawił się zupełnie nowy skład muślinu: 70% bambus, 30% bawełna, oferując klientom rozwiązanie zaskakujące jakością.

Muślin bawełniany to z kolei nowoczesne wydanie klasyczen tetry. Trzeba jednak zaznaczyć, że “nowoczesna tetra” ma niewiele wspólnego z tetrą znaną naszym mamom czy babciom. Włókna używane do przygotowania takiego muślinu są specjalnie zmiękczane, często stosuje się także technologie “pre-washed”, która nadaje pieluszce nieco spulchnionego wyglądu, po to aby finalnie zaskakiwać niezwykle miłym chwytem.
Muślin bawełniany występuje także w wersji z bawełny organicznej.
Ostatni rodzaj muślinu to muślin bambusowy (100% wiskoza bambusowa)
Ten rodzaj pieluszek można bezpośrednio porównać z pieluszkami 100% bambus wykonanymi z płaskiego materiału ( o gładkiej, jednorodnej strukturze)
Mają podobne zastosowanie oraz miękkość. Z wyglądu są bardziej “błyszczące” i śliskie, niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku.

Bambus

Pieluszki oraz inne, wyprawkowe artykuły bambusowe to bardzo ogólna nazwa, stosowana dla dwóch rodzajów produktów.
Tego określenia używa się do wspomnianego wyżej, muślinu bambusowego oraz do bambusa płaskiego.
Obie pieluszki różnią się jedynie sposobem tkania: muślin ma strukturę kwadratów, bambus płaski- jedwabiu.
Ich przeznaczenie jest praktycznie identyczne- świetnie sprawdzają się w roli letnich kocyków.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że bambus nie posiada własnych włókien, jest wiskozą, czyli materiałem uzyskanym z włókien syntetycznych.
Wszystkie pieluszki muślinowe pierze się w pralce w temperaturze 40 stopni. Temperatura prania nie powinna być wyższa, ze względu na zastosowany rodzaj druku.

Przebadana jakość, potwierdzona certyfikatami

Wszyscy polscy producenci dbają, aby proces produkcji był odpowiedni dla produktów dedykowanych dzieciom, a przy tym był bezpieczny i przyjazny dla środowiska.
Zastosowane farby są farbami wodnymi, posiadającymi atest Öko-Tex Standard 100.
(Öko-Tex Standard 100 jest znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych przyznawanym przez instytuty należące do Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Badania i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich).
Wysokiej jakości, bezpieczne materiały muszą przejść szereg badań, aby dostać potwierdzające jakość certyfikaty. Warto w tym miejscu dodać, iż certyfikaty takie jak Öko-Tex Standard 100 nie są przyznawane producentom bezterminowo i są one regularnie potwierdzane odpowiednimi kontrolami jakości.

Mając na uwadze najistotniejszą kwestię, jaką jest zdrowie naszych Maluszków, przede wszystkim sprawdzajmy dokładnie składy i jakość materiałów, jakie mają kontakt z delikatną skórą noworodków i niemowląt. Unikajmy niezbadanych, chemicznych składów, ponieważ niosą one niebezpieczeństwo dla naszych dzieci.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium