Wyprawkowe Must Have - dla najlepszego snu Maluszka
Wyprawkowe Must Have - dla najlepszego snu Maluszka

Kilka ważnych faktów o śnie Maluchów

Zdrowy i bezpieczny sen naszych najmniejszych pociech to jedna z najważniejszych kwestii, jakie trapią świeżo upieczonych rodziców. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego, wszakże sen jest kluczowy dla odpowiedniego rozwoju i dobrego samopoczucia każdego maleństwa.

Przeciętne trzymiesięczne niemowlę przesypia około 15h. W trakcie fazy głębokiego snu zachodzą  ważne procesy regeneracji i wzrostu oraz rozwija się układ nerwowy.

Cykl snu niemowlaka zdecydowanie różni się od cyklu osoby dorosłej. U dorosłych istnieją dwie fazy snu: aktywna (REM) i spokojna (NREM). Fazy te płynnie następują po sobie aż do momentu, gdy zostanie zaspokojona potrzeba snu. U noworodka zaś przejście z fazy do fazy ma bardzo zróżnicowany charakter. 

U niemowląt przeważa faza aktywna snu i zauważyć możemy u nich pewną odwrotność – ponieważ  niemowlęta  w przeciwieństwie  niż dorośli, rozpoczynają swój cykl snu od fazy REM, w której jest on bardzo płytki i łatwo się z niego wybudzić. Dlatego pomysł przeniesienia niemowlęcia po 20 – 30 minutach od zaśnięcia nigdy nie wróży dłuższej drzemki.

 

Skąd tyle pobudek?

Niewiele osób wie, iż częste wybudzanie się zdrowych noworodków i niemowlaków wynika między innymi z pewnych behawioralnych naleciałości odziedziczonych po przodkach prowadzących koczowniczy tryb życia.

Liczne pobudki pozwalały na ocenę sytuacji, potencjalnych zagrożeń czy sprawdzenia gdzie jest Mama, bądź inna osoba dorosła. Tutaj ogromne znaczenie na ciągłość dalszej fazy snu ma szybka i odpowiednia reakcja opiekuna.  Kiedy dziecko częściowo wybudzi się, ale czuje zapach matki, uzna, że jest w pełni bezpieczne, bez problemu ponownie uda się w objęcia Morfeusza.

Częste wybudzanie się Malca zmniejsza także ryzyko śmierci łóżeczkowej. Normalne jest także częściowe wybudzenie w trakcie przechodzenia z jednej fazy do drugiej. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Organizm człowieka, który nieustannie monitoruje potrzeby oraz potencjalne niedostatki, także w fazie REM, jak i w momencie przejścia między jedną a drugą fazą, sprawdza czy nie jest on odwodniony, czy nie zaistniała potrzeba zaspokojenia głodu, czy nie jest mu za zimno lub za gorąco lub czy w pomieszczeniu jest wystarczająca ilość tlenu do swobodnego oddychania.

 

Sposoby na spokojny sen

W dużej mierze, na spokojny i efektywny sen Niemowlęcia nocą, wpływ ma jego funkcjonowanie za dnia. Tutaj ogromną rolę odgrywają codzienne rytuały. Zakorzeniona rutyna, taka jak posiłki, spacery, kąpiel czy zabawa powinny mieć swoje stałe pory.

Warto wypracować indywidualny rytuał zasypiania, który pozwoli się maluszkowi wyciszyć i spokojnie zasnąć. Ponadto ważne, by przed snem wywietrzyć pokój i nawilżyć powietrze.

Starajmy się też swoimi zachowaniami przyzwyczajać dziecko do pór dnia i typowych dla nich czynności. Niech będą one kojarzone przez dziecko z daną porą.

Co istotne, a niekonieczne oczywiste, nie przekarmiajmy Maluchów przed planowaną drzemką. Najedzone „pod korek” dziecko nie koniecznie może być gwarancją długiej drzemki.

Zapewnijmy Maluszkowi maksymalnie komfortowe warunki, tak by poczuło się bezpiecznie i skojarzyło sytuację z porą spania: przyciemnijmy światło, otulmy ulubionym – co ważne - tym samym, znanym przez dziecko, kocykiem.

Nie starajmy się na siłę regulować trybu snu dziecka. Małe dzieci doskonale wiedzą ile, snu potrzebują na danym etapie swojego rozwoju. Nie należy układać rytmu dnia za dziecko, a raczej starać się „dostosować” do malucha i zaufać jego organizmowi oraz instynktom.

 

Najlepsi sprzymierzeńcy niemowlęcych snów

Poruszając temat snu Maluchów nie można nie wspomnieć o przedmiotach, które w łatwy sposób pomogą  nam zapewnić im spokojny, regenerujący i rozwojowy sen.

Większość z tych przedmiotów to tak zwane wyprawkowe niezbędniki, które każda Mama ma na swojej liście, co najmniej od drugiego trymestru ciąży. Ale są i takie, którymi niekoniecznie zaprzątamy sobie głowę (i portfel) szykując się na przyjście nowego członka rodziny, bo przecież to w czym i jak będzie Maluch spał ma drugorzędne znaczenie…

Czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się zatem bliżej produktom, dostępnym na rynku i same oceńmy co, przez pryzmat kryterium dobrego snu dziecka, może okazać się niezbędne w wyprawce?

 

Otulacz  - najlepiej sprawdzi się cienki, bawełniany lub bambusowy zapinany na suwak lub wiązany, dzięki któremu możemy sprawnie, ciasno otulić malca. Jest łatwy w utrzymaniu w czystości i nadaje się dla dzieci od 1 dnia życia, do nawet 6/7 miesiąca, (zwykle otulacze występują w kilku rozmiarach w zależności od wagi dziecka). Ciasne otulanie jest niezawodnym sposobem na kolki i niespokojne popołudnia z dzieckiem. Korzystanie z otulacza zwykle wpływa pozytywnie na drzemki oraz długi sen nocny, więc ten element wyprawki powinien się znaleźć wysoko na liście priorytetów podczas wyprawkowych zakupów.

 

Kokon – czyli mówiąc najbardziej obrazowo – gniazdo z wgłębieniem, obszyte dookoła materiałem z grubym wypełnieniem. Noworodki w pierwszych dniach i tygodniach swojego życia, po drugiej stronie brzuszka Mamy, zdecydowanie lepiej i spokojniej czują się położone – otulone w małej przestrzeni. Kokon, podobnie jak otulacz zapewnia im bezpieczeństwo i poczucie otulenia. Kokony dostępne są w różnych wariantach rozmiarowych i kolorystycznych. Większość z nich posiada troczki do regulowania szerokości oraz zdejmowane poszycie, które łatwo wyprać. 

 

Dostawka do łóżka/ kosz Mojżesza  - zarówno pierwszy jak i drugi to przedmioty, po które przyszłe Mamy sięgają najczęściej - nieocenione w pierwszych miesiącach życia Malucha, kiedy to karmienia nocne są częste, wygodnie jest mieć w nocy dziecko przy sobie. Idealnym rozwiązaniem na wspólne spanie są dostawki do łóżka. Takie dostawne łóżeczko może być niestety kosztownym elementem wyprawki. Alternatywnym pomysłem jest np. kosz Mojżesza lub kołyska przystawiona blisko łóżka rodziców. Dodatkową ich zaletą jest możliwość delikatnego bujania Maluszka, w przypadku kiedy po karmieniu ciężko mu zasnąć.

 

Lampka nocna – kolejny, konieczny gadżet do zamontowania w sypialni po urodzeniu Dzidziusia, zwłaszcza podczas karmień nocnych, nie ma nic bardziej użytecznego, niż lampka z delikatnym światłem. Idealnie, kiedy moc światła można regulować jednym, bez dźwiękowym przyciskiem. Takie urządzenie oświetli miejsce spania malucha i umożliwi jego karmienie, ale jednocześnie światło nie będzie na tyle intensywne, żeby malucha rozbudzić.

 

Zabawki szumiące –  czyli te wydające tzw. biały, jednostajny  szum, w wielu przypadkach szum ten potrafi uspokoić nawet kolkowe niemowlę i pomóc mu zasnąć. Wcześniej nasze Mamy i babcie stosowały szum lejącej się wody, szum odkurzacza lub suszarki. Dzisiaj możemy skorzystać z szumiących przytulanek, aplikacji emitujących biały lub różowy szum na smartfonach czy z generatorów szumu.

Chusta –  to bardzo dobre rozwiązanie dla noworodków i niemowląt, które nie trzymają jeszcze samodzielnie główki i nie utrzymują pozycji siedzącej.  Umiejętne wiązanie i chustonoszenie może ułatwić spacery i krótkie wyjścia z domu, np. kiedy Maluch jest niespokojny. Ponadto bliskość rodzica,  bicie serca czy delikatne bujanie podczas spaceru, ułatwiają dziecku zasypianie. Należy jednak pamiętać, że dobrze jest wcześniej nauczyć się poprawnie wiązać chusty, żeby mieć pewność, że pozycja malucha jest odpowiednia i bezpieczna dla jego zdrowia i rozwoju.

 

Po ukończeniu przez dziecko piątego/szóstego miesiąca życia warto dodatkowo zaopatrzyć się w:

 

Łóżeczko niemowlęce z wyposażeniem – w momencie kiedy Niemowlę dorasta, a karmień nocnych ubywa, możemy pomyśleć o tym, aby powoli przyzwyczajać malucha do spania w łóżeczku niemowlęcym. Dzieci około 5 miesiąca życia (niektóre wcześniej, niektóre później) wyrastają z kołysek, koszy czy dostawek, więc jest to dobry moment na przeniesienie malca do większego łóżeczka.

Warto ładnie i przytulnie, ale bez większego zagracania, zagospodarować przestrzeń w łóżeczku. Najistotniejszy będzie tu materac z dobrej jakości wypełnieniem,  bezpieczny i o odpowiedniej twardości. Prześcieradło z gumką odpowiednie do rozmiaru materaca oraz miękka przewiewna pościel. Najlepiej zaopatrzyć się w gotowe komplety pościeli z wypełnieniem, zwracając oczywiście uwagę na skład materiału. Istotne jest antyalergiczne wypełnienie, certyfikat Oeko-tex, ale również nieduży rozmiar i możliwość prania w pralce.  Płaska poduszka natomiast, jest zalecana nawet Noworodkom, które mają tendencje do ulewania.

 

Kocyk/Śpiworek do fotelika – to produkt, który zdeklasował puchowe kombinezony i kłopotliwe ubieranie na tzw. cebulkę kilkudniowych/ kilkutygodniowych Maluszków. Każda Mama wie z czym wiąże się wizyta w przychodni czy wyjazd z domu, kiedy trzeba Malca zabezpieczyć przed zimnem. Kocyk/ śpiworek do fotelika to nieoceniona pomoc w takich wyprawach. Posiada otwory na pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, wygodne zapięcie na rzep oraz troczki do otulenia główki – w ten sposób cały Maluch, bez zbędnych warstw ubrań, może wyjechać z domu, bez potu, płaczu i krzyku, a w przypadku samochodowej drzemki – wystarczy przenieść fotelik do pomieszczenia i rozpiąć śpiworek bez rozbudzania i rozbierania.

 

Reasumując, zapewne ile mam, tyle pomysłów na wyprawkę. Sklepy z akcesoriami dla dzieci i niemowląt pełne są wyspecjalizowanych gadżetów, mających poprawić komfort życia młodej mamie i Maleństwu. Zarówno te z droższej, jak i te z tańszej półki cenowej, niezaprzeczalnie pomogą w pielęgnacji i rozwoju Niemowlaka. Sen małych dzieci jest jednym z tych obszarów, który ma znamienny wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny, warto zatem zatroszczyć się, aby już od pierwszych nocy, poza brzuszkiem Mamy, był jak najspokojniejszy, zdrowy i efektywny.

Przyszłe Mamy z kolei, dzięki różnorodności dostępnych na rynku produktów, mogą cieszyć się i celebrować czas kompletowania wyprawki. Niech dla każdej z Mam będzie to beztroski czas, będący połączeniem przyjemności z bardzo ważnymi decyzjami, na rzecz zdrowia i rozwoju nowego członka rodziny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium