Wszystko co musisz wiedzieć by ochronić skórę przed słońcem.
Wszystko co musisz wiedzieć by ochronić skórę przed słońcem.

Co to jest UVA i UVB?

Oprócz światła widzialnego, promieniowanie słoneczne obejmuje jeszcze promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe. To właśnie od tego ostatniego pochodzi skrót UV (ultraviolet radiation). Promieniowanie to dzieli się na trzy zakresy o różnej długości fal. Najkrótsza z nich to UVC i jest ona niemal całkowicie zatrzymywana przez warstwę ozonową. Fale średniej długości to UVB. Choć stanowią one jedynie 5% docierającego do Ziemi promieniowania ultrafioletowego, to potrafią penetrować skórę właściwą i wykazują działanie rumieniotwórcze. To one sprawiają, że na naszym ciele powstaje opalenizna i poparzenia słoneczne. Co więcej, to właśnie dzięki nim syntezuje się w skórze tak ważna dla naszego zdrowia witamina D. Ostatnimi i zarazem najdłuższymi falami są UVA. Stanowią one 95% promieniowania ultrafioletowego obecnego przez cały rok bez względu na pogodę. Docierają one w głąb skóry, znacznie głębiej niż UVB, a ich działanie nie jest w żaden sposób odczuwalne. Tymczasem to właśnie to promieniowanie jest odpowiedzialne za niszczenie kolagenu w skórze. Choć UVA samo w sobie nie opala skóry, to odpowiada za zaburzenia pigmentacji (przebarwienia), alergie słoneczne, fotostarzenie i nowotwory skórne. W Europie produkty ochrony przeciwsłonecznej powinny chronić przed obydwoma rodzajami promieniowania UV (sugerowany stosunek to 1: 3 UVA do UVB). Gdy produkt spełnia te wymagania, na opakowaniu znajduje się symbol (małe koło, w którym napisane jest UVA).

 

Działanie filtrów przeciwsłonecznych

  • Filtry mineralne UV składają się z mineralnych pigmentów naturalnego pochodzenia. Reflektują światło słoneczne, podobnie jak lustro. Dzięki temu w skórę wnika mniej promieni UV. Filtry te działają bezpośrednio po zastosowaniu.
  • Filtry roślinne to wysokiej jakości, zagęszczone oleje, które pochłaniają niebezpieczne promieniowanie dzięki wysokim stężeniu przeciwutleniaczy.
  • Filtry chemiczne wnikają w skórę. Tam zamieniają promieniowanie UV w promieniowanie podczerwone, a więc ciepło. Trwa to około 30 minut, by zaczęły działać.

 

Filtr chemiczny, mineralny czy mieszany?

Są dwa główne sposoby ochrony przed promieniowaniem słonecznym: aplikacja filtru mineralnego, który fizycznie blokuje promienie słoneczne, albo chemicznego, który pochłania lub rozprasza promieniowanie. Filtry mineralne blokują całe widmo promieniowania ultrafioletowego i w pełni chronią naszą skórę przed słońcem. 

Są jednak dość ciężkie i mogą brudzić ubrania. Z kolei decydując się na filtr chemiczny sprawdźmy, czy dany kosmetyk chroni tak przed UVB, jak UVA. Unikajmy także produktów, które w składzie mają oksybenzon (INCI: benzophenone-3). Absorbuje on promienie ultrafioletowe i jest tani w produkcji, dlatego stał się bardzo popularnym składnikiem kremów z filtrem. Tymczasem ma szkodliwy wpływ na organizm i środowisko, dlatego lepiej sięgać po kremy z filtrem, które nie zawierają tego składnika (np. Balsam do opalania SPF 25 UVA+UVB).

Jeśli natomiast wolimy wybrać naturalne rozwiązanie, to warto wiedzieć, że także niektóre oleje zawierają naturalne filtry. Zwróćmy jednak uwagę, by były nierafinowane. Największy współczynnik znajdziemy w olejach z nasion z dzikiej marchwi (SPF 38-40), które dodatkowo regenerują skórę, opóźniają procesy starzenia i łagodzą oparzenia, a także z pestek malin (SPF 28-50), które ponadto wspomagają produkcję kolagenu i elastyny.

 

Ostrożnie z filtrami chemicznymi

Filtry chemiczne są niestety bardzo problematyczne. Badania wykazały, że mają one działanie podobne do hormonu, co zakłóca system hormonalny w organizmie, a w niektórych przypadkach mogą wywołać alergię. Filtry te nie powinny być również stosowane przez kobiety w ciąży oraz mamy karmiące piersią. Wybierając ochronę przeciwsłoneczną dla małych dzieci również warto zwrócić uwagę na skład produktu.  Ponadto filtry chemiczne niszczą rafy koralowe. Dlatego stosowanie chemicznej ochrony przeciwsłonecznej na wielu plażach Australii i Stanów Zjednoczonych jest zabronione.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium